ارتودنسی سرجری

مخصوص ناهنجاری‌های پیچیده دندان

اقساط بدون ضامن و چک ، 20 % تخفیف

درمان ناهنجاری های پیچیده دندان با ارتودنسی

در این مطب دو نوع ارتودنسی انجام می‌شود یک متد، ارتودنسی زود بازده است که توسط دندانپزشک زیبایی و متخصص پیش می‌رود و برای افرادی که صرفاً بهم ریختگی دندانی دارند و یا دندان آنها داری فاصله است مناسب می‌باشد. با این روش دندان ها 3الی6ماهه مرتب می‌شوند و بیمار به زیبایی مورد نظر دسترسی پیدا می‌کند. منتهی همه افرادی که بهم ریختگی دندان دارند را نمی‌توان با این متد درمان کرد و باید متخصص ارتودنتیست بیمار را تحت درمان اساسی و تا حدودی بلند مدت قرار دهند. ضمناً این درمانها نیاز به مشورت و ارزیابی جراح متخصص با ارتودنتیست دارد که می‌بایست هر دو متخصص در یک مرکز حضور داشته باشند تا بیمار برای درمان دچار چالش نشود. تمام افرادی که دارای ناهنجاری فکی هستند ضرورت جراحی شدن فک ندارند، لذا تشخص صحیح نوع درمان توسط ارتودنتیست ماهر بسیار مهم است.  از آنجائیکه در این مطب متخصص ارتودنسی ، متخصص جراح ، دندانپزشک درمانی ، دندانپزشک زیبایی همه با هم حضور دارند می‌توان گفت این مطب بهترین انتخاب بیمار است. نکته دیگر قیمت این نوع ارتودنسی است که معمولاً هزینه بالایی در بر دارد منتهی در این مرکز تلاش شده تا قیمت، حداقل ممکن و بصورت اقساط تعیین گردد تا تمام افراد جامعه بتوانند از دندان و صورتی زیبا برخوردار باشند.

چرا این مطب برای ارتودنسی‌های سرجری بهترین انتخاب است؟

درمان فک جلوزده با ارتودنسی

افرادی که نیاز به ارتودنسی سرجری دارند صرفاً مشکلات بهم ریختگی دندان و یا فاصله دندانی ندارند، این افراد ناهنجاری هایی در فکشان وجود دارد که به چهره آنها لطمه وارد کرده ، لذا اولین اتفاق خوش آیند پس از پایان ارتودنسی که خیلی زیاد مشخص و نمایان است تغییر چهره افراد است. افرادی که ارتودنسی سرجری می‌کنند سطح بسیار بالایی از رضایت را در زندگی تجربه می‌کنند و 99% افراد از انجام ارتودنسی به عنوان بهترین اقدامی که در زندگی انجام داده اند سخن می‌گویند. ولی در کنار زیبایی که بدست می آورند از غذا خورد و جویدن مناسب احساس رضایتمندی زیادی دارند. در کل انجام این ارتودنسی برای افرادی با ناهنجاری فک شدیداً توصیه می‌شود.

نتیجه ارتودنسی سرجری

ارتودنسی به همراه جراحی فک

خط میانی نابجا(Misplaced midline)
​​​​​​​

در این موارد فاصله و خط میانی بین دندان‌های جلویی فک بالا با خط وسط دندان‌های پایین مطابقت ندارد. هرچند برای این موارد نیز انجام درمان ارتودنسی ارجهیت دارد، اما برای درمان این عارضه می توان از لمینیت استفاده کرد. البته که اگر در این روش دندان‌های اصلی فرد تراشیده نشود، ضرری نخواهد داشت ولی بسیار پر هزینه‌تر خواهد بود.

خط میانی نا بجای دندان

چه دندان هایی نیاز به درمان به روش ارتودنسی پیچیده نیاز دارند؟ 

باز بودن بین دو فک (open bite)

ناهنجاری اپن بایت، یکی از انواع بد شکلی دندانی و فکی است. در این نوع اختلال که می‌تواند منشا دندانی و یا فکی داشته‌باشد، هنگامی که بیمار دندان‌های خود را بر روی هم قرار می‌دهد بین دندان‌های فک بالا و پایین او فاصله وجود خواهد داشت. در افرادی که دچار این عارضه هستند، معمولاً دندان‌های آسیاب خلفی روی هم قرار می‌گیرند و مشکل خاصی ندارند، در حالی که دندان‌های جلویی فک بالا و پایین با روی هم قرار گرفتن یک فضای خالی بین دو ردیف به وجود می‌آورند. این حالت نیز بیشتر به دلیل جویدن شصت ایجاد می‌شود که بر روی شکل‌گیری لثه‌ها و سقف دهان تأثیر می‌گذارد. هرچند این مورد بیشتر در دندان‌های جلویی دیده شده اما ممکن است در دندان‌های کناری نیز اتفاق بی افتد. برای این افراد نیز دندانپزشک در همان دوران کودکی با توجه به عادات بد کودک می‌تواند تشخیص دهد که نیاز به ارتودنسی دارد یا خیر.

ارتودنتیست با بررسی عوامل مختلف مانند مشکلات مربوط به رویش دندان‌ها، ساختار صورت، نوع روابط بین دندان‌ها و فکین، عامل بوجود آورنده اختلال را تشخیص داده و اقدام به طرح‌ریزی درمان می‌نماید.​​​​

ارتودنسی و درمان باز بودن دو فک

عوارض ناشی از اوپن بایت
​​​​​​​ 
- اختلالات گفتاری
- عدم اعتماد به نفس، به دلیل لبخند نازیبا
- مشکلات یا درد در هنگام جویدن یا گاز زدن
- اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی 
- سردرد و گوش درد
- مشکلات خواب
- خرناس
- بیماری لثه و پریودنتال
- پوسیدگی دندان در اثر رشد بیش از حد باکتری ها
- مشکلات گوارشی ناشی از مشکل جویدن

چرا باید اپن بایت را درمان کنیم؟
​​​​​​​
عوارض جانبی اپن بایت از دلایل زیبایی تا شکستگی دندان‌ها متغیر است که می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:
زیبایی شناسی: فردی که دارای ناهنجاری اپن بایت است ممکن است از ظاهر دندان‌های خود ناراضی باشد زیرا به نظر می‌رسد که دندان‌هایش بیرون زده‌اند.
سخن گفتن: اپن بایت می‌تواند در گفتار و تلفظ اختلال ایجاد کند. بسیاری از افراد مبتلا به اپن بایت، در ادای کلمات دچار مشکل می‌شوند.
غذا خوردن: اپن بایت می‌تواند از گاز زدن و جویدن صحیح غذا جلوگیری کند.
سایش دندان: از آنجایی که دندان‌های عقب بیشتر به هم می‌رسند، سایش می‌تواند منجر به ناراحتی و سایر مشکلات دندانی از جمله شکستگی دندان‌ها شود.

حالت آوربایت(over bite) و اورجت 
​​​​​​​

در درمان دندان‌های جلو‌زده دو اصطلاح رایج وجود دارد و آن اورجت و اوربایت است. 
در هر دومورد دندان‌های جلوی فک بالا از دندان‌های جلوی فک پایین جلوتر هستند. اما در اورجت دندان‌های فک بالا با زاویه غیر عمود از دندان‌های فک پایین قراردارند. در اوربایت، زاویه‌ای بین دندان‌های جلوی فک بالا و پایین وجود ندارد و و دندان‌ها صاف و رو به پایین ولی جلوتر از دندان‌های فک پایین هستند.​​​​​​​
آوربایت زمانی پیش می‌آید که در هنگام بستن دهان، دندان‌های فک بالا دندان‌های فک پایین را بیش از حد بپوشانند. در حالت عادی پوشیده شدن نیمی از دندان‌های جلویی فک پایین با دندان‌های جلویی فک بالا طبیعی است. اما در افرادی که دندان‌های آور بایت دارند، کل دندان‌های فک پایین پوشیده شده و گاهی نیز در موارد شدید باعث برخورد دندان‌های پایین با سقف دهان و آسیب زدن به آن می‌شوند.

شایع ترین علت ایجاد اوربایت، عوامل ژنتیکی است. افرادی که دچار این عارضه شده‌اند، معمولا از طریق یکی از والدین خود، این ژن را به ارث برده‌اند.
گاهی اوقات مشکل جلوزدگی دندان‌های فک بالا در دوران بزرگسالی ایجاد می‌شود. در این صورت، ممکن است اختلالات فکی که با رشد بیش از حد فک، ایجاد می‌شود، عامل این عارضه باشد.
اگر طول تاج دندان بیشتر از حالت عادی باشد، ممکن است منجر به جلو آمدن دندان‌های فک بالا شود.
عادت‌های بدی همچون مکیدن انگشت‌های دست در کودکی و یا استفاده از شیشه شیر و پستانک برای مدت طولانی، منجر به تغییراتی در فک می‌شود که یکی از این تغییرات، ایجاد عارضه اوربایت است.​​​​​

جلو بودن دندان بالا
جلو بودن دندان بالا

چرا باید به درمان جلوزدگی دندان های فک بالا پرداخت؟
افرادی که با این اختلال مواجه هستند، بعد از مدتی دچار درد در ناحیه فک می‌شوند. حتی گاهی در هنگام جویدن صدای تق تق فک خود را می‌شنوند.
این افراد معمولا در ادا کردن برخی حروف دچار مشکل هستند. به طور کلی در تکلم این افراد اختلالاتی ایجاد می‌شود.
از آن جایی که این مشکل مستقیما با چهره فرد در ارتباط است، باعث کاهش اعتماد به نفس بیمار می‌شود.
یکی از مهمترین دلایلی که اوربایت را باید درمان کرد، حفظ سلامت دندان‌ها است. جلو بودن دندان‌های فک بالا باعث می‌شود فرسایش بین دندان‌ها ایجاد شود و در نهایت، پوسیدگی و احتمال خرابی دندان‌ها افزایش یابد.
افرادی که دچار این اختلال هستند، در گاز زدن مواد غذایی نیز، دچار مشکل هستند.​​​​​​​​​​​​​​

حالت آندر بایت(under bite)
آندربایت، اختلال یا ناهنجاری فک و دندان محسوب می‌شود. فک پایین در این نوع اختلال از حالت نرمال خارج می‌شود و به سمت جلو می‌رود. به صورت کلی این ناهنجاری سبب می‌شود که فک پایین بر روی فک بالا قرار گیرد، به عبارتی دندان‌های فک پایین، دندان‌ها فک بالا را می‌پوشانند. موارد خفیف این ناهنجاری ممکن است مشکلی را به وجود نیاورد اما موارد شدید آن باعث بروز مشکلات بسیاری از جمله جویدن غذا، صحبت کردن، داشتن درد در قسمت فک و … می‌شود.​​​​​​​​​​​​ دلیل رایج به وجود آمدن چنین حالتی نیز رشد غیر طبیعی فک‌ها در صورت است. چنین عارضه‌هایی اگر در کودکی به درستی تشخیص داده شوند، به راحتی و در زمان کوتاه‌تر و با هزینه کمتر با ارتودنسی قابل درمان هستند.  

اختلال جلو بودن فک پایین علاوه بر مشکلات جویدن و ایجاد اختلال در عملکرد صحیح مفصل فک در زیبایی بیمار نیز تاثیر منفی دارد.
مهمترین عامل بروز این اختلال نیز مانند اختلال عقب بودن فک پایین موضوع مادرزادی یا ارثی بودن آن می‌باشد.
بهترین سن درمان این اختلال قبل از سن بلوغ می‌باشد که با کنترل رشد فک‌ها قابل کنترل می‌باشد. درمان این اختلال بعد از سن بلوغ معمولا به روش، ارتودنسی همرا
ه با جراحی فک می‌باشد.

جلو بودن فک با ارتودنسی

از عوارض این ناهنجاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
​​​​​​​

۱. به وجود آمدن اختلال در ظاهر و زیبایی و همچنین کاهش اعتماد به نفس
۲. بروز مشکل در بلعیدن و جویدن غذا
۳. افزایش میزان آسیب‌پذیری دندان‌ها​​​​​​​

تفاوت آندربایت و اوربایت
​​​​​​​

در بایت صحیح، زمانی که دندان‌ها بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند، دندان‌های فک بالایی به میزان بسیار کمی دندان‌های فک پایین را می‌پوشانند. در صورتی که مقدار این پوشش از حد نرمال خارج شود به آن اوربایت می‌گویند. اما همانطور که تا اینجا گفتیم، آندربایت برعکس است و دندان‌های فک پایین، دندان‌های فک بالا را می‌پوشانند.
هر دوی این ناهنجاری‌ها می‌توانند زیبایی ظاهری فرد را از بین ببرند و سبب بروز مشکلاتی در گفتار، جویدن، بلعیدن و … داشته باشند. 

جلو زدگی فک پایین

حالت کراس بایت(cross bite)
​​​​​​​

کراس بایت در بین حالات مختلف، بیشترین بهم ریختگی دندانی را به خود اختصاص می‌دهد. در این عارضه که ممکن است در یک و یا هر دو فک دیده شود، دندان‌ها هرکدام در یک جهت ناهماهنگ رشد کرده و هیچکدام از دندان‌های جلویی یا عقبی هر دو فک به درستی روی هم قرار نمی‌گیرند. این حالت بیشترین تأثیر را بر روی زیبایی چهره فرد دارد. از این رو بهتر است درمان ارتودنسی سریعتر انجام شود تا فرد اعتماد به نفس و زیبایی خود را هرچه زودتر به دست آورد.

نیاز به ارتودنسی

شدت این ناهنجاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمول‌ترین آن به دلیل متفاوت بودن اندازه فک‌ها و اندازه دندان‌ها ایجاد می‌باشد. زمانی که دندان‌هایی با سایزهای بزرگتر از معمول، در فک‌هایی کوچکتر از معمول دچار کمبود فضای لازم جهت رشد می‌شوند دندان‌ها به صورت به هم ریخته رشد می‌کنند.
در بعضی افراد این نامرتبی دندان‌ها کم است اما در بعضی افراد شرایط پیچیده‌تر و حاد‌تر می‌شود بطوری که بیمار دچار احساس درد شدیدی در فک و دندان‌های خود می‌شود.

قیمت ارتودنسی پیچیده چقدر است؟

ارتودنسی سرجری می‌بایست توسط متخصص ارتودنتیست صورت بگیرد و جراح مداما با ارتودنتیست در تعامل است.ضمناً حداقل 1.5تا2 سال بیمار با پزشک در ارتباط قرار دارند، لذا قیمت این نوع ارتودنسی از ارتودنسی های زودبازده تقریباً 15% بیشتر تعریف شده که حدوداً مبلغ 12/000/000میلیون تومان برای هر فک می‌باشد. این قیمت نسبت به مراکز تخصصی دیگر حداقل یک چهارم است که در نوع خود یک معجزه قیمت گذاری تلقی می‌شود. ضمناً بیمار می‌تواند هزینه را طی دوره درمان بصورت اقساط پرداخت نماید.
قیمت ارتودنسی

ارتودنسی ثابت تمام فلزی

ارتودنسی ثابت فلزی بهترین و کارامد‌ترین روش ارتودنسی است که در آن سیم‌های فلزی ارتودنسی با براکت‌های فلزی به دندان‌ها چسب می‌شوند. با اینکه این نوع از ارتودنسی ظاهر زیبایی ندارد، اما به دلیل استحکام بالا و نیز میزان موفقیت بالا در درمان ناهنجاری‌های شدید، پر استفاده‌ترین روش ارتودنسی است. ارتودنسی ثابت فلزی با چسبی به دندانها میچسبد که کمترین آسیب را به مینای دندان وارد می‌کند. این چسب در ارتودنسی های بیرنگ متفاوت است و چسب ارتودنسی های سرامیکی و پلاستیکی می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود.

ارتودنسی ثابت تمام فلزی

ارتودنسی نامرئی ثابت

ارتودنسی سرامیکی نوع دیگری از ارتودنسی ثابت است که در آن مانند روش قبل از سیم‌های فلزی و برخلاف آن از براکت‌های سرامیکی استفاده می‌شود. وجود براکت‌های سرامیکی شفاف به جای براکت‌های فلزی ظاهر بهتری به لبخند بیمار در طول دوره درمان می‌دهد.
از مزایای ارتودنسی سرامیکی می‌توان به این مورد اشاره نمود که ظاهر دهان نیز با براکت‌های سرامیکی تاحدودی بهتر از روش قبل خواهد بود. اما در ارتودنسی سرامیکی، براکت‌ها ممکن است بر اثر فشار زیاد در هنگام غذا خوردن بشکنند و هزینه زیادی روی دستتان بگذارند. ضمناً چسب این نوع ارتودنسی باعث تغییر رنگ دندان می‌شود.
به همین دلیل دندانپزشکان معمولاً برای انجام ارتودنسی ثابت به بیماران همان براکت‌های فلزی را توصیه می‌کنند. در برخی موارد نیز طبق درخواست بیمار این دو روش با هم ترکیب شده و تنها 4 دندان بالا (دندان‌های ظاهر شده در هنگام لبخند) براکت سرامیکی دریافت می‌کنند و برای سایر دندان‌ها همان براکت فلزی به کار می‌رود. در برخی موارد پس از تشخیص دندانپزشک، برای ارتودنسی ثابت علاوه بر براکت‌های شفاف از سیم‌های شفاف نیز استفاده می‌شود. به این ترتیب حتی با وجود ارتودنسی ثابت نیز شما در هنگام لبخند ظاهر زیبای سابق خود را خواهید داشت. زیرا این نوع ارتودنسی ثابت کاملاً شفاف بوده و مزاحمتی برای لبخند شما ایجاد نمی‌کنند.
ارتودنسی ثابت نامرئی در این مطب با بهترین کیفیت انجام می‌شود تا در طولانی مدت آسیبی به آن وارد نشود. لازم به ذکر است که این نوع ارتودنسی کاملاً به نوع ناهنجاری دندان‌ها بستگی دارد و ممکن است برای بسیاری از ناهنجاری‌های دندانی قابل استفاده نباشد.
​​​​​​​در روش ارتودنسی نامرئی نیازی به براکت و سیم‌های فلزی ارتودنسی نیست، در این درمان از پلاک‌های شفاف استفاده می‌کنند. 


ارتودنسی نامرئی متحرک (اینویزیلاین)

ارتودنسی متحرک نامرئی از جدیدترین روش‌های ارتودنسی در دنیاست که در این مطب  نیز به بهترین نحو انجام می‌شود. در این روش یک قالب پلیمری بسیار نرم و شفاف بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا دندان‌ها در طول زمان اصلاح شوند. برای انجام این روش باید هر 2 یا 3 هفته ( بسته به تشخیص پزشک و میزان حرکت دندان‌ها) قالب مخصوصی توسط دندانپزشک تهیه شود تا دندان‌ها در نهایت به شکل دلخواه و درست خود برسند.
ارتودنسی متحرک نامرئی کمترین درد و بهترین ظاهر را برای انجام ارتودنسی دارد. اما برای ناهنجاری‌های شدید نمی‌توان از این روش استفاده کرد. علاوه بر این، هزینه ارتودنسی متحرک نیز بیشتر از سایر روش‌هاست. زیرا نیاز به قالب‌های متعددی دارد.
ارتودنسی نامرئی
در این نوع ارتودنسی نیز براکت‌های پلاستیکی جای خود را به براکت فلزی می‌دهند. هرچند ظاهر براکت پلاستیکی در ارتودنسی ثابت از فلزی بهتر است، اما به دلیل تغییر رنگ بسیار زیاد معمولاً از این روش کمتر برای ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود.
زیرا عوض کردن براکت‌ها هر بار پس از تغییر رنگ نیاز به در آوردن کل سیم‌ها و براکت‌ها خواهد داشت. این فرایند نیز برای بیمار هم وقت گیر و هم درد آور است.
ارتودنسی ثابت پلاستیکی
ارتودنسی نامرئی ثابت
در روش ارتودنسی لینگوال، سیم و براکت‌ها در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. این نوع درمان نیز به دلیل جلوگیری از ایجاد لبخند غیر طبیعی در بیماران استفاده می‌شود. در روش لینگوال در واقع سایر افراد اصلاً متوجه سیم و براکت داخل دهان شما نخواهندشد. به همین دلیل ظاهر بسیار بهتری نسبت به روش‌های دیگر خواهدداشت. اما معایب این روش باعث شده امروزه کمتر کسی به سراغ این روش ارتودنسی برود.
براکت لینگوال که در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد، آزاردهندگی بیشتری برای کام و زبان شما ایجاد می‌کنند. هم چنین تمیز کردن و پاکسازی دندان‌ها با حضور براکت لینگوال بسیار دشوارتر و ریسک پوسیدگی دندان‌ها بیشتر خواهد شد.
ارتودنسی لینگوال​​​​​​​
ارتودنسی پشت دندان
سن ارتودنسی
با پیشرفت علم اکنون ارتودنسی در سنین نوجوانی، جوانی و میانسالی بدون مشکل انجام می‌شود. از آنجائیکه ارتودنسی سرجری یک ضرورت است در هر سنی انجام این درمان بهتر از انجام ندادن آن است. از این رو نیازی نیست نگرانی از بابت سن مناسب ارتودنسی داشته باشید.

بهترین سن ارتودنسی چند سالگی است ؟

چه افرادی نیاز به ارتودنسی دارند؟
اینکه نیاز به ارتودنسی دارید یا نه موضوعی است که باید حتماً توسط دندانپزشک با تجربه تشخیص داده شود. همانطور که می دانید، ارتودنسی روش‌های بسیار متنوعی دارد که هرکدام برای نوعی از ناهنجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند با تراش دادن دندان‌ها و لمینیت کامپوزیتی و سرامیکی می‌توان ناهنجاری‌های دندانی را برطرف کرد. در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است.
دندانپزشکان متعهد و حرفه‌ای با بررسی سوابق پزشکی بیمار و نیز مشکلات پیش رو سعی دارند بهترین روش را برای نگهداشتن دندان‌های اصلی بیمار معرفی کنند. لمینیت و یا کامپوزیت دندان‌ها کاربردهای دیگری در دندانپزشکی دارند و نمی‌توان از آن‌ها به عنوان روشی برای اصلاح ناهنجاری‌های دندانی استفاده کرد. زیرا زمانیکه دندانها خیلی نا مرتب باشد به علت تراش دادن زیاد دندانها بافت اصلی دندان از بین می‌رود.
ارتودنسی
ارتودنسی کودکان و نوجوانان به خصوص در سنین 9 تا 13 سالگی اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل نیز همواره پزشکان سعی دارند کودکان را به انجام این درمان ترغیب کنند. دلیل این اهمیت نیز مزایای بسیار زیاد آن برای کودکان است. از آنجائی که ناهنجاری های فکی بر روی اعماد به نفس نوجوانان و کودکان تاثیر گبسیار منفی دارد توصیه میشود هرچه سریعتر اقدام به ارتودنسی برای آنها نمایید ضمناً مدت زمان ارتودنسی در سنین پائین بسیار کمتر است.
البته همانقدر که ارتودنسی کودک اهمیت دارد، به همان اندازه نیز نیازمند دقت و تجربه است. تشخیص درست ایرادهای فکی و دندانی، شناسایی عادات بد کودکان، استفاده از مناسب‌ترین نوع براکت و بستن صحیح و بدون درد سیم و براکت های ارتودنسی در این فرایند بسیار مهم است. دکتر آیت الهی با سابقه بیش از 24سال در زمینه ارتودنسی  این پروسه را برای کودکان شما به بهترین نحو انجام خواهد داد.
ارتودنسی کودکان و نوجوانان چگونه انجام می شود؟
ارتودنسی کودکان و نوجوانان

رعایت بهداشت در زمان استفاده از ارتودنسی

رعایت بهداشت در ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است. ابزارها و تجهیزات ارتودنسی، تمیز کردن دندان‌ها را مشکل‌تر می‌کند. امکان برداشت پلاک میکروبی سخت‌تر می‌شود. در نتیجه ریسک پوسیدگی دندانی حین درمان ارتودنسی افزایش می‌یابد.
 
تمیز کردن دندان‌ها
برای مراقبت‌های بعد از ارتودنسی تعداد دفعات مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی دندان باید افزایش داده‌شود. پزشک مسواک‌های کوچکی را به بیمار معرفی می‌کند که برای تمیز کردن پشت سیم ارتودنسی طراحی شده‌است. بیمار باید تمام براکت‌ها را یک به یک از همه طرف مسواک بزند، یادگیری نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی در این مرحله الزامی است. 

مراقبت از سیم ارتودنسی
خم یا جابجا شدن سیم ارتودنسی در طی مراحل ارتودنسی دندان باعث می‌شود که سیم در لثه فرو برود و بیمار احساس درد کند. البته تغییر وضعیت سیم و فشار آوردن دندان‌ها به سیم گاهی نشانه پیشرفت درمان است. 
 
بهداشت دهان و دندان در دستگا‌ه‌های ارتودنسی متحرک
دستگاه‌های متحرک ارتودنسی مانند پلاک، نایت گارد و… این مزیت را دارند که قبل از خوردن غذا درآورده شده و پس از مسواک زدن دندان‌ها دوباره کار گذاشته می شوند. سطح داخلی این پلاک‌ها باید توسط مسواک نرم و آب ولرم روزی دو بار تمیز شود. درصورتی که بهداشت رعایت نشود، باکتری‌ها علاوه بر سطح دندان بر روی سطح دستگاه ساخته شده و به راحتی رشد می‌کنند.
 
بهداشت دهان و در دستگاه‌های ثابت ارتودنسی
تجهیزات ثابت ارتودنسی که بر روی سطح بیرونی یا درونی دندان چسبانده می‌شوند، گوشه و کنارهایی ایجاد می‌کنند که در آن‌ها مواد غذایی گیر کرده و مرکز تجمع باکتری‌ها می‌شوند. به این خاطر در صورت عدم رعایت دقیق اصول بهداشتی در حاشیه براکت‌ها و بند‌ها، دندان‌ها دچار آسیب‌های بازگشت ناپذیر می‌شوند. در مرحله اول، مینای دندان، ‌کلسیم را از دست می‌دهد و سفید رنگ می‌شود. در صورت ادامه‌دار شدن این وضعیت، تخریب پیشرفت کرده و حفره پوسیدگی ایجاد می‌شود.

تغذیه در ارتودنسی
تغذیه در ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. خوردن خوراکی‌های سفتی مانند بادام زمینی، هویج خام، مواد چسبناکی از قبیل پاستیل،ممکن است باعث خم‌شدن و یا شکستن سیم و براکت‌ها و طولانی شدن مدت درمان شود. از خوردن مواد غذایی خیلی شیرین و چسبنده مثل موز، شکلات، گز و…. خودداری شود.
بنابراین توصیه ما به بیمارن ارتودنسی این است که قبل از خوردن فکر کنند که آیا این خوراکی به بریس و دندان‌ها آسیب می‌زند یا خیر.

سبد خرید